REDZES LĀZERKOREKCIJA VAI KONTAKTLĒCAS – KO IZVĒLĒTIES?

Informācijas tehnoloģiju laikmetā mums gandrīz nav nekādas izredzes saglabāt ideālu redzi visas dzīves garumā. Stundu skaits, kas tiek pavadīts pie datora, viedtālruņa un citām ierīcēm, katru gadu palielinās, un vienlaikus aug arī acu sasprindzinājuma līmenis, kas ved pie redzes problēmām. Agrāk vai vēlāk katrs saskaras ar nepieciešamību izvēlēties redzes korekcijas veidu, kā arī saprast, kurš no veidiem būs drošāks un piemērotāks katram indivīdam. Mūsdienu tehnoloģijas piedāvā brilles, mīkstās kontaktlēcas un redzes lāzerkorekciju, lai risinātu tuvredzības problēmu. Piedāvājām Jums iepazīties ar kontaktlēcu un redzes lāzerkorekcijas priekšrocībām un riskiem.

Kontaktlēcas

Riski

Par galveno kontaktlēcu lietošanas risku zinātnieki uzskata augstu infekcijas varbūtību, kas var izraisīt radzenes iekaisumu, pat tajā gadījumā, ja ir ievēroti visi higiēnas nosacījumi. Radzenes iekaisums var izraisīt ievērojamu redzes samazināšanos vai ķirurģiskas iejaukšanās nepieciešamību un var radīt dažādas neērtības. Jāatzīmē, ka lēcu lietošana var izraisīt dažādu veidu slimībās un alerģijās.

Par vēl vienu risku ārsti nosauc kontaktlēcu valkāšanu virs pieļaujamās laika normas un turpmākās hipoksiskās izmaiņas, jo pat pašinovātīvākajām un skābekli caurlaidīgajām mīkstajām lēcām piemīt valkāšanas laika ierobežojumi.

Neskatoties uz speciālista norādījumiem, pacienti bieži vien valkā lēcas no agra rīta līdz vēlam vakaram, kas noved pie skābekļa trūkuma,un tas savukārt, rada redzes pasliktināšanos.

Nedrīkst aizmirst arī citus riskus, kas ir saistīti ar kontaktlēcu lietošanu:

Alerģijas un kairinājumi. Var rasties alerģiska reakcija uz šķīdumu, kurā pacients uzglabā un tīra lēcas. Vairumā gadījumu simptomi izzūd nedēļas laikā pēc šķīduma lietošanas pārtraukšanas, bet retos gadījumos var rasties arī sarežģītākas toksiskas reakcijas.

Radzenes erozija – acs bojājums, kas var izraisīt čūlas veidošanos. Rodas kā reakcija uz berzēšanu un vienlaicīgu asaru šķidruma apmaiņas traucējumu. Redzes erozija nereti ir sekas, ja kontaktlēcas izmantotas ilgāk par noteikto laiku.

Papillārais konjunktivīts. Slimība var būt nemanāma no 3 nedēļām līdz 4 gadiem, un tikai tad, kad sākās aktīvā fāze, parādās sabiezējums augšējā plakstiņā un palielinās izdalīto gļotu daudzums. Problēmas atklāšana attīstības sākumposmā ļauj izmantot vieglas ārstēšanas metodes, bet progresīvākos gadījumos konjunktivītam ir komplikācijas, kas prasa nopietnu ārstēšanu.

Radzenes retināšana var rasties ilgstošas lēcu lietošanas (3-5 gadi) gadījumos.

Keratīts. Kontaktlēcās var dzīvot ne tikai baktērijas, bet arī vīrusi un sēnītes, kas noved arī pie komplikācijām – fotofobijam, radzenes čūlam un citam slimībām ar sāpīgiem simptomiem. Ja laicīgi netiek novērsts slimības cēlonis, ar lielu varbūtību var attīstīties radzenes duļķošanās.

Cena. Daudziem pacientiem cena ir svarīgs faktors, izvēloties redzes korekcijas veidu. No pirmā acu uzmetiena, kontaktlēcu cena ir pietiekami zema, bet, ja aprēķināt visu nepieciešamo līdzekļu izmaksas, gadā izmantoto lēcu skaitu, kā arī rezerves brilles neparedzētām situācijām, sanāk iespaidīga summa. Redzes lāzerkorekcija, salīdzinot ar šīm izmaksām, vairs nešķiet tik dārga, jo tas dažu gadu laikā pilnībā atmaksājas.

 

Priekšrocības

Mīkstās kontaktlēcas ir kļuvušas par īstu glābēju tiem, kuri izvēlās ērtību un praktiskumu. Salīdzinot ar brillēm, lēcas nodrošina dabisko redzējumu bez traucējumiem un ierobežojumiem. Kontaktlēcas neizkropļo redzes leņķi un nesazina to. Turklāt kontaktlēcas nemaina ārējo izskatu, un ir viegli transportējamas un lietojamas pat tad, ja tiek dzīvots aktīvs dzīvesveids. Kontaktlēcas ir piemērotas arī tiem pacientiem, kuriem ir ievērojama atšķirība starp vienas un otras acs redzi.

Lāzerkorekcija

Riski

Pastāv arī dažādi lāzerkorekcijas riski. Tie ietver, kaut arī minimālu, bet komplikāciju iespējamību pēc operācijas, kā arī nelielu fotosensitivitātes palielināšanos un acu sausumu pēcoperācijas periodā.

Lāzerkorekcija neaizsargā pacientu no acs muskuļu iespējamā noguruma, ja redzes slodze ir nepareizi sadalīta. Ja regulāri strādāt tuvā un vidējā attālumā no datora, tad muskuļu pārslogošanas dēļ redze var īslaicīgi pasliktināties, līdz muskuļi atpūšas. Tomēr tas pats efekts ir novērojams pacientiem ar izcilu redzi bez operācijām, ja netiek ievērota darba higiēna.

Turklāt, pastāv arī vairākas lāzerkorekcijas kontrindikācijas, kurus ir jāizrunā ar ārstu. Kontrindikācijas ietver vecuma ierobežojumus, grūtniecību, noteiktus slimību veidus, iekaisuma procesus, anatomiskas īpašības un dažus citus aspektus.

Priekšrocības

Lāzerkorekcija ir lielisks veids, kā palīdzēt pacientam atgūt spēju redzēt pilnībā un, izdarot izvēli vienu reizi, nemaz nesaskarties ar redzes problēmu turpmākajā dzīvē. Šāda operācija ir pilnīgi nesāpīga, tā tiek veikta ambulatorā veidā un tai ir minimāls atveseļošanās periods, turklāt šāds iejaukšanās veids nerada redzes pasliktināšanos nākotnē, bet nodrošina pilnīgu neatkarību.

Lāzerkorekcija praktiski uzreiz nodrošina vēlamo rezultātu un visas priekšrocības, kas piemīt pacientiem ar perfektu redzi. Ierobežojumi pēc operācijas ir minimāli – lai izvairītos no infekcijām un acu bojājumiem, kādu laiku nav vēlams apmeklēt peldbaseinu, fitnesa klubu un vietas ar augstu dūmu līmeni.

Saskaņā ar pētījuma rezultātiem, redzes lāzerkorekcija tiek uzskatīta par drošāko operāciju oftalmoloģijā, turklāt to ir oficiāli atļauts veikt abās acīs vienlaicīgi, pateicoties tās augstajai kontrolējamībai un prognozējamībai.

Lai palīdzētu pacientam pārliecināties par viņa izvēles pareizību, klīnikas ārsti, kas specializējas redzes lāzerkorekciju operācijās, sniedz pacientam visu interesējošo informāciju par operācijas sagatavošanu un procesu, inovatīvo iekārtu uzticamību un šīs metodes drošību ideālas redzes iegūšanai.