Oftalmologs iesaka: kā pasargāt acis no saules kaitīgās ietekmes

Ilgstoša uzturēšanās saulē var negatīvi ietekmēt mūsu ādas un matu stāvokli, kā arī izraisīt nopietnus acu bojājumus. Ir zināms, ka pienācīgas aizsardzības trūkums pret ultravioleto (UV) starojumu var kaitēt acu veselībai. Šajā rakstā mūsu klīnikas speciālisti pastāstīs to, kā pareizi aizsargāt acis un kādi ir aizsarglīdzekļu neizmantošanas riski.

Pārmērīgs UV starojums, kas nokļūst uz neaizsargātas acs virsmas, var izraisīt nopietnas acu slimības un redzes traucējumus, piemēram:

Centrālā tīklenes deģenerācija – tīklenes centrālās zonas patoloģija, kas noved pie redzes asuma samazināšanās;

Katarakta – lēcas mākoņošanās, kas noved pie redzes pasliktināšanās un dažos gadījumos tās pilnīga zuduma;

Pterigijs – modificētās acu gļotādas pakāpeniska augšana uz radzenes virsmas;

Pinguecula – labdabīgs audzējs uz acs gļotādas;

Dažādas onkoloģiskās slimības (piemēram, ļaundabīgi audzēji).

Ultravioletā starojuma patogēna iedarbība ir kumulatīva, jo tā pakāpeniski ietekmē acu veselību. Acu slimību attīstība sākas, kad ir uzkrāta noteikta deva. Turklāt, ilgstoši paliekot saulē un neaizsargājot acis no tās iedarbības, jūs varat iegūt radzenes apdegumu, ko pavada nepatīkami simptomi: acu apsārtums, svešķermeņa sajūta acī, asarošana un fotofobija. Tādu stāvokli sauc par “sniega aklumu”, un tās var ilgt 1-2 dienas. Acu apdeguma gadījumā ieteicams konsultēties ar ārstu.

Kad saules stari ir visbīstamākie?

Pretēji sabiedrībā valdošajam stereotipam, saules aizsardzība acīm ir nepieciešama ne tikai vasarā, bet arī visos pārējos gadalaikos. Maksimālā UV deva nokļūst acīs, kad saule atrodas vienā līmenī ar horizontu. Ieteicams samazināt līdz minimumam uzturēšanās tiešos saules staros no rīta un pēcpusdienā neatkarīgi no sezonas.

Cik efektīvas ir saulesbrilles?

Visizplatītākais veids, kā aizsargāt acis no ultravioletā starojuma, ir saulesbrilles ar UV filtru. Jāatceras, ka saules stariem ir tendence atstaroties no virsmas (smiltis, asfalts, ūdens, sniegs), tāpēc ir ieteicams izvēlēties brilles, kas ir cieši pieguļošas sejai un kam ir plašas kājiņas. Šajā gadījumā ir svarīgi rūpīgi izvēlēties saulesbrilles, jo ne visām ir UV filtrs. Ja brillēm nav aizsargājošo lēcu, saules gaismas negatīvā ietekme uz acīm palielinās, jo acs zīlīte paplašinās, attiecīgi reaģējot uz tumšāku gaismu, tādējādi palielinot staru iekļūšanas daudzumu, acs zīlītes paplašināšanas dēļ.

Izvēloties saulesbrilles, noteikti pievērsiet uzmanību to kvalitātei, UV aizsardzībai un ražotāja drošībai. Šis princips attiecas gan uz pieaugušo, gan bērnu saulesbrillēm. Jāatzīmē, ka bērnu acis ir neaizsargātākas pret saules stariem, jo bērnu acs lēca ir caurspīdīgāka un zīlīte ir plašāka. Bez tam, ir jāatceras, ka arī mākoņainā laikā jālieto brilles – mākoņi pārraida līdz pat 90% ultravioleto staru. Ziemā saules stari arī ir bīstami acīm, jo sniegs spēj atstarot līdz 80% no UV starojuma.

Iegādājoties saulesbrilles, jāpievērš uzmanība to krāsai, kā arī gaismas caurlaidības kategorijai. Vairumā gadījumu ražotāji nosaka aizsardzību kā 100% UV Protection, bet turklāt ir piecas kategorijas (no 0 līdz 4), kur 0 ir minimālā un 4 – maksimālā aizsardzība. Augstākais ceturtais aizsardzības līmenis tiek izvēlēts īpaši spilgta saules starojuma gadījumā – alpīnismam un pludmales atpūtai, bet jāatceras, ka braukt pie stūres ar šīs kategorijas saulesbriļļu lēcām ir aizliegts.

Saulesbriļļu lēcu krāsa un tonis arī ietekmē brilles aizsargājošās īpašības. Brūnas, pelēkas un tumši zaļas lēcas pārraida mazāk staru nekā dzeltena, zila vai rozā, pat ar vienādu UV aizsardzību.

Galvenie kritēriji pareizu saulesbriļļu izvēlei ir augstas optiskās īpašības un krāsu uztveres traucējumu neesamība. Lēcu materiāls var būt jebkāds: stikls, plastikāts, polikarbonāts, jaunas paaudzes poliuretāns (NXT) vai akrils.

Kontaktlēcas vai brilles?

Tiem, kuri ikdienā izmanto kontaktlēcas, ir iespēja iegādāties lēcas ar UV filtru. Šādas lēcas bloķē no 90% līdz 100% UV staru, kas nodrošina optimālu aizsardzību, tostarp no perifērijas stariem, kas nokļūst acīs zem saulesbrillēm.

Kontaktlēcas ar UV absorbentiem atbilst visiem mūsdienu standartiem, neitralizējot kaitīgo starojumu un aizsargājot acs radzeni un dziļo vidi. Tajā pašā laikā kontaktlēcas nevar pilnībā aizstāt saulesbrilles, jo gļotāda, plakstiņi un pārējā acs zona arī absorbē gaismu, kam var būt negatīvas sekas. Tādēļ, valkājot kontaktlēcas ar UV filtru, ieteicams izmantot saulesbrilles.

Kā alternatīvo variantu var izvēlēties brilles ar fotohromatiskām lēcām, kas kļūst tumšākas saules gaismā, un telpā kļūst caurspīdīgas. Tādējādi briļļu un lēcu kombinācija nodrošina maksimālu drošību un komfortu.

Ņemiet vērā, ka neatkarīgi no tā, kāda veida acu aizsardzība pret UV starojumu ir izvēlēta, saulainā laikā ieteicams valkāt platleņķa cepures vai beisbola cepuri, kas izveido ēnu acu zonā.

Riska grupas

Bērni, seniori, kā arī pacienti, kas cieš no oftalmoloģiskām slimībām, rehabilitējas pēc traumām un atrodas pēcoperācijas periodā, piemēram, pēc kataraktas operācijas vai redzes lāzerkorekcijas, ir visneaizsargātākie pret spilgtu saules gaismu.

Kā palīdzēt acīm pēc saskares ar ultravioleto starojumu

Lai atvieglotu acu diskomfortu un spriedzi pēc saules iedarbības, ieteicams, pēc nepieciešamības, 2-3 reizes dienā iepilināt mākslīgo asaru pilienus, un lietot nomierinošu kompresi no kumelīšu vai melnās tējas. Pareiza gulēšana ir svarīga, lai nodrošinātu acīm pilnvērtīgu atpūtu.

Gadījumā, ja acu zonā ir jūtams diskomforts – sāpes, dedzināšana, apsārtums, neskaidra redze, plakstiņu tūska – nekavējoties konsultējieties ar ārstu.