LĀZERS VAI ULTRASKAŅA: KĀ DROŠI UN EFEKTĪVI IZĀRSTĒT KATARAKTU

Katarakta ir viena no biežākajām oftalmoloģiskajām slimībām, kas attīstās pusmūža un vecāka gadagājuma cilvēkiem. Slimība izraisa daļēju vai pilnīgu acs lēcas duļķainību, kas noved pie redzes asuma samazināšanās līdz tās pilnīgai zaudēšanai.
Acs lēca, analoģiski fotoaparāta lēcai, palīdz mums fokusēties uz tuvo un tālo attālumu. Acs lēcas caurspīdīguma samazināšanās gadījumā samazinās tīklenē ienākošo staru skaits, kas noved pie attēla skaidrības samazināšanās. Ar ievērojamāku lēcas caurspīdīguma zudumu redzes asums var ievērojami pasliktināties. Katarakta var parādīties vienā vai uzreiz abās acīs.
Iemesli
Acs lēcas duļķošanās iemesli un cēloņi var būt dažādi:
  • iedzimta nosliece,
  • ķermeņa novecošanās,
  • ultravioletā, ķīmiskā, jonizējošā vai radiaktīva starojuma iedarbība uz organismu,
  • acu iekaisuma slimības,
  • acu blakusslimības (glaukoma, miopija un citas),
  • acu traumas,
  • endokrīnās slimības,
  • ķermeņa imūnās un vielmaiņas sistēmu slimības.
Simptomi
Galvenās pacienta sūdzības ir plēve vai miglas sajūta acu priekšā, kā arī redzes asuma samazināšanās. Turklāt var parādīties tādi slimības simptomi, kā:
  • krāsas uztveres pasliktināšanās,
  • redzes pasliktināšanās tumsā,
  • halo/oreola parādīšanās ap gaismas avotu,
  • attēla dalīšana/sadalīšana.
Diagnostika
Dr. Solomatina Acu centrā precīza diagnoze un slimības pakāpes noteikšana tiek veikta saskaņā ar oftalmologa veiktās plašās oftalmoloģiskās izmeklēšanas rezultātiem. Pārbaudē iekļauj dažādas diagnostikas metodes: redzes asuma pārbaude, acs optisko parametru mērīšana, acs iekšējā spiediena mērīšana, acs priekšējās daļas, tīklenes un redzes nerva tomogrāfijas veikšana un citas.
Kas notiks, ja neārstēt?
Redzes asuma samazināšanās noved pie dzīves kvalitātes pasliktināšanās, darba spēju samazināšanās un palielina ievainojumu un negadījumu risku. Nav droši ignorēt un neārstēt kataraktu, ja šī slimība Jūs ir skārusi, tā būtiski ietekmē acu veselību un dzīves kvalitāti. Slimības attistība ne tikai rada daudz neērtību pacientam, bet arī draud ar neatgriezenisku redzes zudumu.
Kataraktas attīstības procesā lēca palielinās, kas noved pie iekaisuma procesa un šķidruma cirkulācijas traucējumiem acs iekšienē, tādējādi palielinot acs iekšējo spiedienu. Tā rezultātā pacientam attīstās sekundārā glaukoma, izraisot pakāpenisku redzes nerva atrofiju. Ar redzes nerva atrofiju smadzenēs neiekļūst vizuālie signāli, un, ja operācija netiek veikta savlaicīgi, pastāv nopietns risks neatgriezeniski zaudēt redzi.
Ārstēšana
Kataraktas ārstēšanai nav medicīnisku metožu, jo kodola aptumšošanās process ir neatgriezenisks. Vienīgais veids, kā ārstēt kataraktu, ir ķirurģiska operācija, taču veidi, kas palīdz atbrīvoties no šīs slimības, ir atšķirīgi, atkarīgi no pacienta anatomiskām iezīmēm un slimības stadijas. Mūsdienās galvenās kataraktas noņemšanas metodes ir: standarta kataraktas operācija – ar ultraskaņas izmantošanu, un jaunākā femtosekunžu lāzeroperācija, izmantojot augstas precizitātes lāzeru un mūsdienīgu uzraudzības sistēmu.
Mikroķirurģiskā operācija ļauj noņemt apmākušos kodolu, lai tā vietā implantētu optisko lēcu, ko sauc arī par “mākslīgo kodolu”.
Ārstēšanas tehnoloģijas
Mūsdienās visizplatītākā kataraktas ķirurģiskā ārstēšana ir fakoemulsifikācija ar ultraskaņu. Operācijas laikā tiek veikta saduļķota kodola sašķidrināšana ar ultraskaņu un bezšuvju noņemšana. Nākamais etāps ir mākslīgā kodola implantācija. Operācija tiek veikta ambulatori, un atveseļošanās periodā ir jāievēro vairākus ierobežojumus un noteikumus. Fakoemulsifikācija tiek veikta jebkurā kataraktas attīstības posmā.
Pirms dažiem gadiem parādījās modernākā FemtoCataract tehnoloģija, kas ļauj rūpīgāk un drošāk veikt kataraktas operāciju. Dr. Solomatina Acu centrs ir vienīgais medicīnas centrs Baltijas valstīs, kur šī tehnoloģija ir pieejama un veiksmīgi izmantota.
Femtosekunžu kataraktas lāzeroperācija ir visdrošākā priekš acu struktūrām, jo gandrīz visi operācijas posmi netiek veikti manuāli, tā kā ultraskaņas ķirurģijas gadijumā, bet izmantojot augstas precizitātes lāzeru, kas nodrošina optimālu efektu premium klases “mākslīgā kodola” lietošanā.
Pateicoties šai tehnoloģijai, ķirurgs visā operācijas laikā pilnībā kontrolē visus acs parametrus ar mikronu precizitāti. Augsta precizitāte un kontrole ļauj izvairīties no iespējamām kļūdām un sarežģījumiem. Lāzera operācijas laikā tiek samazināts infekcijas risks un negatīva ietekme uz apkārtējiem acs audiem. Augstas precizitātes lāzera stara izmantošana ļauj dažu minūšu laikā veiksmīgi noņemt/удалить kataraktu.
Lāzera operācija kataraktas noņemšanai Dr. Solomatin Acu centrā ir nesāpīga un tiek veikta, izmantojot pilienu anestēziju. Lai nodrošinātu maksimālu komfortu, operācijas laikā strādā arī anesteziologs, kas palīdz pacientam tikt galā ar bailēm un uztrauku, kā arī kontrolē sirdsdarbību un asinsspiedienu. Rehabilitācijas periods pēc šādas operācijas ir minimāls un praktiski neierobežo ikdienas dzīves aktivitātes. Satrp femtosekundes lāzeroperācijas priekšrocībam ir arī samazināts iekaisuma risks un novērsta asiņošanas iespējamība.
Femtosekundes lāzera operācijas efekts saglabājas visu mūžu, jo klīnikā izmantotie mūsdienu kodoles modeļi no Vācijas un ASV, atbilstoši to īpašībām, ir lietojāmi 200 gadu periodā.
Kataraktas noņemšana ļauj ne tikai atgriezt iespēju redzēt apkārtējās pasaules skaistumu un justies ērti, bet arī samazina vai pilnībā novērš briļļu lietošanas nepieciešamību.
Kontrindikācijas
Neskatoties uz kataraktas operācijas zemo invazivitāti, pastāv dažas kontrindikācijas:
  • acu infekcijas, iekaisuma un onkoloģiskās slimības;
  • slikti kompensētas sirds un asinsvadu, neiroloģiskās, bronhopulmonārās un citas slimības;
  • hronisku slimību saasināšanās un pacienta smagais stāvoklis pēc slimības;
  • grūtniecība un zīdīšanas periods.
Kataraktas fakoemulsifikācijas ultraskaņas metode ir kontrindicēta arī radzenes distrofijas gadijumā.
Profilakse
Svarīgi ir ievērot veselīgu dzīvesveidu: ēst pareizi, uzturēt fiziskās aktivitātes, atteikties no sliktiem ieradumiem, uzraudzīt ķermeņa stāvokli. Ierobežojiet tiešu ultravioleto staru iedarbību un aizsargājiet acis no saules ar brillēm, kontaktlēcām un cepurēm.
Katru gadu veiciet profilaktisko pārbaudi pie oftalmologa un savlaicīgi konsultējieties ar ārstu, ja rodas aizdomas par iekaisuma slimībām, kā arī redzes pasliktināšanās gadījumā.