Kā rūpēties par acu labsajūtu ziemā

Apkures sezonas laikā sausu acu problēma kļūst vēl aktuālāka nekā parasti. Mitruma līmeni telpās ietekmē ne tikai centrālā apkure, bet arī grīdas apsilde un citas elektroniskās ierīces. Nepietiekami mitrs gaiss negatīvi ietekmē ādas kvalitāti, imunitāti, acu un visa ķermeņa stāvokli kopumā.

Kā noteikt, ka gaisa mitrums telpā ir nepietiekams?

Ja jūtat, ka Jūsu āda ir kļuvusi sausa, lūpas lobās, drēbes un mati elektrizējās, un acis ir sarkanas un asaro, tad gaiss telpā ir pārmērīgi sauss. Šāda gaisā dabīskā asara izžūst, liedzot acij pilnvērtīgu uzturu. Tā, kā radzenē nav asinsvadu, tieši asaras baro un pārvada skābekli.

Kāpēc sauss gaiss ir bīstams acīm?

Asaru plēve spēlē dabiskas kontaktlēcas lomu. Ja acis kļūst sausas, tad mēs jūtam arī redzes pasliktināšanos, jo trūkst mūsu dabiskās lēcas.

Viens no biežākajiem oftalmologa apmeklējuma iemesliem ir sausās acs sindroms. Sausas acis rodas no viena vai vairāku faktoru kombinācijas: sauss gaiss, regulārs darbs pie datora, kontaktlēcu nēsāšana, slimības un noteiktu medikamentu lietošana.

Sākoties aukstajam laikam, sausu acu sajūta skar pat tos, kuriem pārējā gada laikā nav problēmu ar redzi. Acu sausuma sajūta var progresēt līdz sausas acs sindroma attīstībai.

Sausās acs sindromām ir raksturīgi: acu apsārtums un dedzināšana, samazināta redzes skaidrība, asarošana un fotofobija. Šajā stāvoklī acs pilnīgi vai daļēji zaudē spēju radīt dabiskas asaras.

Asaru plēves, kas pārklāj acs ābola priekšpusi, nestabilitāte noved pie diskomforta sajūtas un sausām acīm. Ja Jūs savlaicīgi neveiksiet profilaktiskas darbības, nepatīkamās sajūtas katru dienu saasināsies.

Kā ziemā pasargāt acis no sausuma sajūtas?

  • Vēdiniet telpu;
  • Ieviesiet partraukumus darbā. Darbs pie datora, lasīšana un citās aktivitātes, kam nepieciešama pastiprināta koncentrēšanās, nomāc acs mirkšķināšanas refleksu, un asaras iztvaiko ātrāk;
  • Izmantojiet mitrinātāju, lai uzturētu nepieciešamo mitruma līmeni telpā;
  • Dzeriet vismaz 1,5 l šķidruma katru dienu. Tas palīdzēs izvairīties no dehidratācijas un uzturēt acu hidratāciju pareizajā līmenī;
  • Aizsargājiet acis no vēja un aukstuma ar briļļu vai cepures palīdzību;
  • Lietojiet mitrinošus acu pilienus.

Kāpēc ziemā jālieto mitrinošus acu pilienus?

Mitrinoši acu pilieni vai citādāk mākslīgā asara – tās ir zāles, kas palīdz atjaunot asaru plēvi uz acs. Mitrinoši pilieni apkures sezonā ir tikpat nepieciešami Jūsu acīm kā atjaunojošs krēms rokām. Pilieni ir ērti un viegli lietojami – daži pilieni dienas laikā, un Jūsu acis nejutīs diskomfortu. Pilienus var lietot visā apkures sezonas periodā, lai sausās acs sindroma simptomi vairs neatkārtotos.

Mūsdienās pastāv diezgan plašs mitrinošu acu pilienu klāsts. Tie atšķiras pēc sastāva, aktīvo vielu veidiem un to koncentrācijas. Pirms pilienu iegādes un lietošanas vienmēr jākonsultējas ar ārstu.

Ko darīt, ja pilieni nepalīdz?

Viena no mūsdienu sausās acs sindroma ārstēšanas metodēm ir ārstēšana ar lāzeru. Lai uzlabotu asaru kvalitāti un palielinātu to ražošanas skaitu, tiek izmantota asinsrites lāzera stimulācija asaru dziedzeriem. Šāda veida fizioterapijas efekts ir ilgstošs – no sešiem mēnešiem un vairāk. Kopš 2019. gada jūlija šāda tehnoloģija ir pieejama Dr. Solomatina Acu centrā.

 

Asaru kvalitātes uzlabošana ir iespējama, izmantojot pārtikas piedevas, panākot līdzsvarotu hormonālo fonu un bagātinot uzturu ar pārtikas produktiem, kas satur omega-3 taukskābes un vitamīnus. Lai novērstu sausas acs sindroma attīstību, ir arī savlaicīgi jāveic pamatslimību ārstēšanu.

Ja Jums traucē sausas acs simptomi, tai skaitā dedzināšana, sāpēs, apsārtums, svešķermeņa sajūta acī, redzes asuma samazināšanas – nekavējoties jāvēršas pie oftalmologa.

Rūpējieties par savu acu veselību un regulāri veiciet profesionālu acu diagnostiku!