Kā pacientiem ar cukura diabētu saglabāt redzi

Ikvienam cilvēkam, kurš slimo ar cukura diabētu, pastāv redzes pasliktināšanās un pat redzes zaudēšanas risks. Tomēr, regulāri kontrolējot pacienta veselības stāvokli un ievērojot profilakses noteikumus, var izvairīties no nopietnām sekām.

Savlaicīga diagnostika un ārstēšana palīdz saglabāt redzi un pierasto dzīves kvalitāti. Kā novērst diabētisko acu bojājumu attīstību un aklumu – stāsta oftalmologs, profesors Igors Solomatins.

Kāpēc cukura diabēts izraisa acu slimības?

Cukura diabēts ietekmē asins sastāvu un asinsvadu stāvokli, kā rezultātā, acis nonāk hroniskā skābekļa bada stāvoklī. Pastāvīgs skābekļa trūkums acīs izraisa redzes un acu bojājumus. Cukura diabēta pacientiem palielinās kataraktas un glaukomas attīstības risks. Var pasliktināties redze un rasties dažādi redzes defekti (līniju izliekums, dubultošana un citas).

Diabētiskā retinopātija ir galvenais progresējošu redzes traucējumu cēlonis, kas bez pienācīgas ārstēšanas var izraisīt aklumu. Diabēts izraisa hronisku glikozes līmeņa paaugstināšanos asinīs. Tas noved pie tīklenes kapilāru bojājumiem un to sienu necaurlaidības izmaiņām. Retinopātija ilgstoši var būt asimptomātiska, tāpēc svarīga ir stabila cukura diabēta kompensācija un regulāra acu diagnostikas veikšana.

Kas ietekmē retinopātijas attīstību?

Svarīga loma ir asinsspiedienam un cukura koncentrācijas līmenim asinīs, lipīdu metabolisma līdzsvaram, kā arī cukura diabēta tipam un slimības ilgumam. Gadās, ka pacienti ar retinopātiju no acu ārsta uzzina, ka slimo ar cukura diabētu, jo ilgu laiku nepievērsa uzmanību citiem simptomiem, izņemot redzes traucējumus. Savukārt, pacientiem ar insulīnatkarīgu diabēta veidu, slimība izpaužas pēc ilga laika, jo pacienti, zinot par savu slimību un acu risku, bieži apmeklē oftalmologu.

Simptomi

Galvenās diabētiskās retinopātijas pazīmes ir:

  • neskaidra redze,
  • melnu plankumu parādīšanās acu priekšā,
  • redzamu objektu kropļojumi un deformācijas,
  • krāsu uztveres traucējumi,
  • redzes asuma samazināšanās.

Kādas izmaiņas acī izraisa retinopātija

Sākotnējā retinopātijas stadijā, acu asinsvados rodas paplašinājumi, kas parādās uz acs tīklenes, mazu sarkanu punktu veidā. Tas noved pie asinsvadu sienu elastības samazināšanās un to caurlaidības palielināšanās, kā rezultātā acs tīklēnē uzkrājas lipīdi un šķidrumi. Šādas izmaiņas var izraisīt acs tīklenes asiņošanu.

Retinopātijas gadījumā notiek asinsvadu aizsērēšana, kas noved pie tīklenes zonas veidošanās, kas netiek apgādātas ar asinīm. Tas, savukārt, noved pie lokālas vēnu paplašināšanās, jaunu savienojumu izveidošanās starp artērijām un vēnām, kā arī jaunu, trauslu asinsvadu rašanās, kas izraisa asinsaizpludūmus tīklenē, stiklveida ķermenī un redzes nervā.

Retinopātijas veidi

Retinopātija tiek iedalīta pēc slimības smaguma pakāpes un patoloģisko izmaiņu skaita.

Neproliferatīva retinopātija ir agrīnā slimības stadija. Tā ir asimptomātiska un neietekmē redzes asumu. Acs tīklenes izmaiņu rezultātā, tiek traucēta asins piegāde, rodas asinsizplūdumi un tīklenes edēmu, veidojas vielmaiņas produktu nogulsnes.

Preproliferatīva retinopātija izraisa tīklenes vēnu paplašināšanās un caurlaidības izmaiņas. Palielinās asinsizplūdumu laukums, rodas šķidruma iekaisuma izdalījumi (eksudāti). Pasliktinās redze, kā arī parādās objektu kontūras izplūde, redzes dubultošanās, traucēta krāsu uztvere un citi simptomi.

Proliferatīvā retinopātija ir smaga stadija, kurā notiek asinsvadu aizsprostošanas, kas apgrūtina barības vielu iekļūšanu tīklenē. Skābekļa deficīts noved pie jaunu, trauslu asinsvadu rašanās, kas izaug no acs tīklenes uz stiklveida ķermeni. Tas izraisa asinsizplūdumus, progresējošus redzes traucējumus, turklāt var izraisīt arī tīklenes atslāņošanos.

Smagas retinopātijas izpausmes ietver diabētisko makulas edēmu, kas var attīstīties jebkurā slimības stadijā, izraisot strauju redzes pasliktināšanos.

Slimības diagnostika

Dr. Solomatina Acu centrā retinopātijas diagnosticēšana tiek veikta, izmantojot vismodernāko datorizēto aprīkojumu, kas ļauj iegūt visprecīzākos datus par pacienta acu stāvokli. Retinopātijas diagnostika ietver:

  • acu iekšējās struktūras un redzes lauka izpēti,
  • acs iekšējā spiediena mērīšanu,
  • tīklenes un redzes nerva optiskās kohēzijas tomogrāfiju (tīklenes un redzes nerva lāzera skenēšana, lai atklātu patoloģiskas izmaiņas agrīnākajos posmos),
  • fluorescences angiogrāfiju,
  • redzes nerva un tīklenes nervu šūnu dzīvotspējas elektrofizioloģisko noteikšanu,
  • citi pētījumi, kas nepieciešami precīzas diagnozes noteikšanai.

 

Kā ārstēt diabētisko retinopātiju?

Oftalmologs izvēlas ārstēšanas metodi, pamatojoties uz diagnostikas rezultātiem un identificēto slimības stadiju. Mūsdienās visdrošākā un efektīvākā metode ir tīklenes lāzera koagulācija. Operācijas laikā ķirurgs apstrādā un stiprina trauslākās vietas ar lāzeri, veicot papildu tīklenes stiprināšanu vājajās vietās.

Procedūra tiek veikta ambulatori un ar lokālo pilienu anestēziju. Procedūra ir bezasiņaina. Papildus anestēzijai, procedūras laikā tiek iepilināti acs pilieni, kas paplašina zīlīti. Lāzera koagulācija ļauj uzlabot acs tīklenes asinsriti un tīklenes bojāto vietu apgadi ar barības vielām, kā arī novērš šķidruma iekļūšanu zem tīklenes un asinsizplūdumu veidošanos, kas noverš tīklenes atslāņošanās risku.

Papildus ārstēšanai ar lāzeri, saskaņā ar indikācijām, acs iekšpusē ievada zāles. Zāles novērš asinsizplūdumu veidošanos, vāju, trauslu asinsvadu attīstību un tīklenes edēmu.

Sarežģītu slimības formu gadījumā tiek izmantota mikroinvazīva operācija – acs vitrektomija, kuras laikā daļēji vai pilnībā tiek noņemts acs stiklveida ķermenis, ko aizvieto ar speciālām gāzēm, silikonu un sabalansētu fizioloģisko šķīdumu.

Savlaicīgi veikta operācija ļauj saglabāt pacienta redzi un darbaspēju. Dr. Solomatina Acu centrā tiek veiktas visa veida mūsdienu medicīniska, lāzera un ķirurģiska retinopātijas un citu acu slimību ārstēšana. Klīnikas pieredzējušie oftalmologi piemeklē drošāko un uzticamāko ārstēšanas metodi, ņemot vērā katra pacienta konkrētā gadījuma specifiku.

Rekomendācijas

Pareizi kontrolējot cukura līmeni, cukura diabēta gadījumā, ir iespējams samazināt acu bojājumu iespējamību un progresējošu retinopātijas attīstību. Svarīgi regulāri pārbaudīt asinsspiedienu, kā arī glikozes un lipīdu līmeni asinīs pie endokrinologa. Ieteicams ievērot veselīgu dzīvesveidu un, ja nepieciešams, lietot ārsta izrakstītās zāles pamata slimības ārstēšanai.

Pacientiem ar diagnosticētu cukura diabētu ieteicams veikt acu pārbaudi pie oftalmologa divas reizes gadā, lai identificētu slimību agrīnā stadijā. Tas ļauj efektīvi veikt ārstēšanu un palīdz izvairīties no redzes pasliktināšanās vai zaudēšanas.

Īpaši noderīgi, kopā ar redzes un spiediena pārbaudi, veikt tīklenes skrīninga skriningu (tīklenes optiskā tomogrāfija jeb OCT), kas prasa tikai 2 minūtes, bet ir ļoti noderīgs rīks agrīnai diagnostikai.