Redzes lāzerkorekcijas metodes

Redzes lāzerkorekcijas metodes iespējams nosacīti iedalīt trīs paaudzēs.

1. paaudze – virspusēja redzes lāzerkorekcija

Redzes lāzerkorekcijas uzplaukums sākās 1987. gadā, kad tika izgudrota tehnoloģija, kas sniedza iespēju izmantot lāzera staru redzes uzlabošanai. Sākumā redzes lāzerkorekcija tika veikta vienā etapā. Lāzera stars apstrādāja radzenes virsmu, un ar to operācija bija pabeigta. Šāda veida virspusējai redzes lāzerkorekcijai ir savas priekšrocības un savi trūkumi.

Kā priekšrocību var pieminēt prognozējamo rezultātu, tehniski vienkāršo izpildījumu un lētākas operācijas cenas. Operācija ir saudzīga attiecībā pret acs audiem, un pacientiem ir retāk novērotas izteiktas sūdzības par sausām acīm agrīnajā pēcoperācijas periodā. Šādas redzes lāzerkorekcijas galvenā priekšrocība, iespējams, ir fakts, ka to var veikt pacientiem ar plānam radzenēm, kad pārējas metodes ir kontrindicētas.

Operācijas trūkumi – pēc operācijas biežāk mēdz rasties komplikācijas, redzes atjaunošana aizņem ilgāku laiku salīdzinājumā ar modernām redzes lāzerkorekcijas operācijām (redze atjaunojas apmēram nedēļas laikā), kā arī acis ir jūtīgas, grauž un reaģē uz spilgtu gaismu apmēram nedēļu pēc operācijas. Pēc operācijas ir jālieto arī speciālas ārstnieciskās kontaktlēcas.

Šobrīd virspusējas redzes lāzerkorekcijas operācijas mēs piedāvājam tikai tiem pacientiem, kuri vēlas atbrīvoties no kontaktlēcu un briļļu nepieciešamības, bet citas redzes lāzerkorekcijas metodes ir kontrindicētas.

Virspusēja redzes lāzerkorekcija pēdējo gadu laikā ir ievērojami attīstījusies. Ar jauno tehnoloģiju un medikamentu ieviešanu, PRK metodei raksturīgās komplikācijas mūsdienās ir gandrīz izzudušas. Šobrīd tiek izmantotas arī citas, mūsdienīgas virspusējas redzes lāzerkorekcijas metodes – Epi-LASIK, Trans-Epi LASIK, LASEK – kuras tiek plaši praktizētas visā pasaulē. Katrai metodei ir savas indikācijas. Tādēļ, ja Jums ir indicēta virspusēja redzes lāzerkorekcija, mūsu speciālisti piemeklēs metodi, kas palīdzēs sasniegt optimālu rezultātu tieši Jūsu gadījumā.

Klasiskā virspusējas redzes lāzerkorekcijas metode – PRK metode.

2. paaudze

Acs jūtīgums pēcoperācijas periodā, pacientu diskomforts un ilga redzes atjaunošana pēc operācijas lika speciālistiem meklēt citas iespējas, kā uzlabot redzi ar lāzera staru palīdzību. ’90. gados parādījās LASIK – pasaulē populārāka redzes lāzerkorekcijas metode.
Šī operācija tiek veikta divos etapos. Pirmajā etapā ar speciālu mehānisku instrumentu, kuru vada dators, acis tiek sagatavotas lāzerkorekcijai – tiek atbīdīta plāna radzenes virsēja kārtiņa apmēram 100 mikronu dziļumā.

Pēc tam tiek veikta redzes lāzerkorekcija. Kad operācija ir pabeigta, radzenes kārtiņa tiek novietota atpakaļ savā vietā, un dzīšanas process notiek zem dabiskās lēcas. Pateicoties šai pieejai, redzes efektu pacients novēro uzreiz pēc operācijas, un nākamās dienas pārbaudes laikā jau spēj saskatīt līdz pat visām redzes pārbaudes tabulas rindām. Ierobežojumi pēc operācijas ir ļoti minimāli un jau nākamajā dienā pacients var atgriezties savā ikdienas dzīves ritmā.

Tipiskās 2. paaudzes redzes lāzerkorekcijas metodes – LASIK, SuperLASIK

3. paaudze

Visas iepriekšējās metodes ļoti labi realizē galveno redzes lāzerkorekcijas mērķi – brīvību no brillēm un kontaktlēcām. Neraugoties uz to, līdz ar jauna lāzera izgudrošanu (par ko autori ir ieguvuši Nobela prēmiju) un ieviešanu oftalmoloģijā, sākas jauns redzes korekcijas laikmets. Lāzers pārņēma mehāniska instrumenta veikto darbu, un tagad visa operācija tiek veikta tikai ar lāzeriem. Lāzera stars ir daudz precīzāks un vieglāk kontrolējams nekā mehāniskie instrumenti. Pateicoties šiem uzlabojumiem, 3. paaudzes redzes lāzerkorekcija nodrošina ne tikai maksimāli kvantitatīvu redzi (piemēram, 10 rindas no 10 redzes pārbaudes tabulā), bet arī kvalitatīvu redzi – ar ļoti asu kontrastu, krāsām un labākiem krēslas redzes rādītājiem. Pēc 3.paaudzes redzes lāzerkorekcijas acis jūtas daudz labāk arī braucot pie stūres naktī – acis netiek tik izteikti apžilbinātas no pretī braucošo mašīnu gaismām. Turklāt, jaunākās paaudzes redzes lāzerkorekcija ir arī maksimāli saudzējošas acs audiem.

Tipiskās 3. paaudzes redzes lāzerkorekcijas metodes – Femto-LASIK, Smile, ReLEx.